Kuba to kraj wyspiarski, państwo w Ameryce Środkowej, nazywane Perłą Karaibów. Jej historia związana jest najpierw z kolonizacją hiszpańską, co doprowadziło do całkowitej zagłady miejscowej ludności (1560) a współcześnie z latami politycznej niewoli, jakie narzucił socjalistyczny ustrój i rządy dyktatora Castro.
Pomimo ścisłej izolacji i braku propagowania turystycznych walorów tego kraju Kuba pozostaje miejscem dla wielu turystów atrakcyjnym. Symbolami, z którymi najczęściej jest kojarzona są: muzyka, taniec, rum, cygara, stare samochody, piękne plaże. Pomimo biedy panującej w kraju, Kubańczycy mają dość energii, aby przy każdej okazji śpiewać, grać i tańczyć w rytm kubańskiej muzyki.
Kuba jest krajem wielokulturowym, w którym ścierają się wpływy różnych ras. Duża rozpiętość kulturowa ma również wpływ na religię. Obecne wierzenia na Kubie to mieszanina przywiezionego przez Hiszpanów i zaszczepionego tu katolicyzmu, a także tradycyjnych lokalnych wierzeń afrykańskich niewolników. Z tej utrwalonej przez stulecia mieszaniny powstała santeria; lokalna kubańska religia, specyficzna wyłącznie dla tego narodu. Kubańczycy z natury są wierzący, co jest znamienne dla ludzi z biednych środowisk. W każdym domu można znaleźć symbole religijne, a w wielu z nich spotka się także specjalnie urządzane ołtarzyki. Jedne z nich są poświęcone typowym postaciom z katolicyzmu, inne przedstawicielom santerii. Rządy socjalistyczne niestety wykluczały religijne obrzędy, w czasach Castro 3500 katolickich księży i zakonnic zostało zamordowanych lub wydalonych z wyspy, mienie Kościoła skonfiskowane a seminaria zamknięte. Od 1959 do 1992 roku Kuba oficjalnie była krajem ateistycznym. Po rozpadzie Związku Radzieckiego i stracie ogromnych subwencji z Moskwy, w obliczu głodu i izolacji Castro zwrócił się w kierunku Watykanu, odwiedził Jana Pawła II i zaprosił go na Kubę. W 1998 papież odwiedził wyspę, co spowodowało uregulowanie wzajemnych relacji między państwem a Kościołem oraz poprawiło niekorzystny wizerunek Kuby za granicą. Od tamtego czasu Kościół katolicki na Kubie przeżywa zmartwychwstanie. Prawie podwoiła się liczba księży i zakonnic, choć większość z nich pochodzi z zagranicy. Kościół prowadzi działalność społeczną. Zezwolono na transmisję Mszy świętych w oficjalnych mediach i przywrócono Święta Bożego Narodzenia. Obecnie na Kubie powstaje pierwszy od 55 lat kościół katolicki.
Fot. VICONA / CC BY-NC-ND 4.0